İlklerim

Sıradan bir insanın yaşabileceği en ilginç deneyimlerden birisi nedir? Deli bir insanla vakit geçirmek. Deli bir insanın yaşayabileceği en ilginç ve faydalı deneyimlerden birisi nedir? BRSHH’ye yatmak.
Dışarıdan gözüktüğü gibi değil, temin ederim. Eğer deli olmasaydım bunun ne demek olduğunu bilmeyecektim ama şimdi bildiğim için iyileşmekten çok korkuyorum. Tabi benim asıl sorunum depresyon ve hipomani idi. Daha ciddi hastalıklar var ve tedavi şart. Oysa ben sadece kendime zarar veriyorum o da kötü niyetle değil çok düşünerek ve kafayı yiyerek felan.
Hastanede ilk günlerim hakkında ekleyeceklerim var. Aslında farklı şeyler ekleyerek uydurma cümleler kurarak bunları bir kitaba çevirebilirim başlı başına ama ben öyle birisi değilim. Hatırladıklarımı anlatacağım. Çok az yalana yer var bu kitapta. Nedeni de açıklamıştım zaten.
İlk yemeğim akşam yemeğiydi. Kilo vereceğimi anlamıştım çorbanın tadına baktığım anda. Bu sebeptendir ki vücudum kendini koruma amaçlı bir sonraki öğünlerde bana ekmek yedirtip durmaktan geri kalmadı.
İlk tedavi saatimde özel olarak aklımda kalan bir şey yok. Sadece baya güzel yoruyor o ilaçlar demek istiyorum. Teşekkürler Binnur hanım.
İlk sigara saatim korkunçtu. Benimle yaklaşık aynı saatlerde geldiğini sonradan öğrendiğim Şaziye abla, verdikleri iğneden dolayı sigara içerken bayıldı, yere düştü. Baya güm diye ses geldi yani. Birisi elinden sigarasını aldı ve içmeye devam etti. Ben ona şaşkın şaşkın bakarken iki kişi onu kaldırıp sandalyeye oturdu, hemşire ve hastabakıcı geldi ve onu tedavi odasına götürdüler. O sırada annem aradı koğuşumuzun telefonundan, sigaramı üzgün bakışlarımla Gözdeye verdim içsin diye. Ben de içeri gidip annemle konuştum. Hatırladığım şeyler ağlaması, beni çok sevdiğini söylemesi ve bir ihtiyacım olup olmadığını sormasıydı. Uçak bileti almış ertesi gün gelecekmiş. 10 paket sigara istedim. Hangi marka istiyosun diye sordu. Aklıma ilk gelen, hastaneye girmeden önce aldığım sigaraydı. Camel Black al anne dedim. Tamam dedi. Ve garip olanı ise iğneleme bile yapmaması idi.
İlk koridor gezintim Gül ile idi. O turuncu saçlı kız. 23 yaşındaydı ve bipolar bozukluğa sahipti. Beni aldı ve baya baya sorguladı. Kaba değildi, asla. Çok iyi birisi. Sonraki günlerde hepsinin ayrı ayrı bana itiraf ettiği üzere beni gizli bir doktor sanmışlar ve araştırma yapmak için aralarına sızmaya çalısıyormuşum. (Daha sonraki günlerde de böyle bir şeyi hatırlamadığını söyledi) Kafam karıştı mutlu mu olsam üzülsem mi bilemedim çünkü bir yandan hala enerjik gözüküyordum ama bir yandan da enerjik gözükmek için kendimi mahvediyordum.
İlk uyku saatim çok korkunçtu. Herkesi odasına götürdü hemşire, yerleştirdi. Ben ayakta dikiliyordum. Nereye gideceğim diye sorduğumda gözlem odasında bir tane boş yatak bul ona yat dedi. What the fuck dedim noluyoruz herkes herkesin yatağında yatıyor mu ben oynamıyorum falan. Ama bunların hepsini içimden söylüyorum tabi. Uyumlu Elif. Gittim, köşedeki nispeten temiz görünen yatağın yorganını araladım. Keş ile beraber uzandık. (Keş annemin muhtemelen bana 14. Yaş günümde hediye ettiği oyuncak kaplumbağa) (İsmi annemin benim ve kardeşimin baş harflerinden oluşma) Gözlüğümü çıkardım ve uyumaya çalışıyordum. O sırada içeri bez takan bir abla girdi. Abla diyorum çünkü ilk başta yaşlı mı genç mi olduğunu anlamamıştım, sonradan 50li yaşlarında olduğunu öğrendim. Hastabakıcı GENE Mİ İŞEDİN ZUHAAAAAL diye bağırıyordu hem kızgın hem bıkmış bir şekilde. Sanırım sonra onu bir şekilde hallettiler ama ben uyumuştum bile bağırtıların arasında.
İlk bahçe iznim koğuşa girmemden 3 gün sonra oldu. Zaten birkaç gün hastaları dışarı çıkarmamak gibi bir kuralları varmış, ben de 3 gün boyunca öğle yemeğinden önce uyudum birer bahane uydurarak. İsabet oldu yani.
Sanırım ilklerim bu kadar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s