Uyuduğunda

Uyku benim için çok güzel bir evre. Onu bu denli çok sevmem geçmişte fazlaca alkol almamın ilk sebebi olacak kadar tehlikeliydi. Evet, 2017 fall döneminde “uyuyabilmek için” içtiğimi itiraf etmiştim doktorlara. Tam olarak öleceğim tarihi belirlediğimi söylemeden önce. Bu iki bilgi benim için aşırı dikkatli olma çabalarını başlatmıştı onlar açısından.

Uyku benim için çok rahat bir evre. Nasıl davranmam gerektiğini düşünmüyorum. Eskiden çok farklıydı. Nasıl anlatabileceğimden bile emin değilim.

Daha önce bir postum vardı bir şeyi mükemmel bir şekilde öğrenmek için önce onun hakkında tüm bildiklerimizi unutmak gerektiğiyle alakalı. Onunla bağlayabilirim sanırım. Eskiden rahat davranırdım, gerçekten. Yapmak istediğimi genelde şak diye yapardım. Ama tam olarak olayın içinde değildim. İstediğim şey tam olarak olmazdı hiç çünkü yarı yolda dururdum. Bir yerden sonra tamamen unutma evresine geçmişim istemeden. O kadar bilinçsizce hareket ediyordum ki. “Omurilik soğanı ile yaşayanlar gibi” demişti birileri bir gün. İşte onlar gibiydim. Hastaneden çıktıktan sonra her şey değişti. Uzun uzun anlatmaya gerek yok, öğrendim.

Fakat bugünlerde şunun da farkına vardım, ne kadar rahat olursam olayım gene de bazı durumlara bazı kurallar koyup ona göre davranmalıyım. En basitinden insanlara karşı söyleyebileceğim her şey aleyhimde kullanılabilir. Buraya yazdıklarım bile. Birisiyle teknoloji üzerinden konuştuğum her şeyin kayıt altında olmasını seviyorum, bu sebeğle whatsapp telefon konuşmalarından hiç haz etmem. Çünkü ben unutuyorum, ciddi ciddi unutuyorum. Kayıt altında olmaları gerekli çünkü ihtiyacım olduğunda dönüp bakabilmeliyim. Gözlüğümün ses ve görüntü kaydedebilmesini gerçekten çok isterdim o yüzden. Ama bunun hukuki olarak da olumlu bir tarafı var. Eğer başım bir gün belaya girerse, şunla şu tarihte şu konuda şöyle konuştunuz tutuklusun gibisinden… Alın derim tüm telefon kayıtlarım orada öyle mi yapmışım bakın. Veya sevgilim onu aldattığımı düşünüyorsa, veya arkadaşım uyuşturucu kullandığımı düşünüyorsa, birisi onun arkasından attığımı iddia ediyorsa.. Alın kanıt.

Bu mantıklı olarak şuraya gider: Her zaman insanlara karşı mesafeli olmalıyım. Teknolojide asla suça veya utanacağınız bir şeye bulaşmamalıyım. Bu şey değil “Silivri soğuktur” değil. İnsanlar görüşlerini paylaşabilmeli, ben de paylaşıyorum. Sağcı ya da solcu değilim ben elifçiyim. Kendi keskin görüşlerim var ve bazen iki taraftan görüşlere de katılıyorum ve bundan çekinmiyorum. Bu şey, asla otçu adamınıza ot var mı diye sormamalısınız. Asla birisine sizin olduğu belli olan bi nude ya da dick pic atmamalısınız-mesela dövme ya da doğum lekeniz varsa kamerayı ondan uzak tutun. Bunun gibi şeyler.

Yanlış bir şey yapmadığım zaman kendime güvenim tam oluyor ve dediğim gibi suçlandığım zaman telefonun kilidini açıp “Al bak inamıyorsan, ama ben de seninkilere bakacağım” demek kadar rahat bir şey yok. Kimseden bir şey saklamıyorum, bunun tek istisnası ailemden özellikle annemden üzülebileceği şeyleri saklamak.

İşte uykuda bunların hiçbirini yapmak zorunda değilim. Lucid rüya görmeyi hala beceremediğim için düşünmüyorum bile. Kendimi izliyorum gibi bir şey oluyor. (ki garip bir şey olarak uykuda ya da uyanıkken asla kendimi görememişimdir aynaya bakmak hariç, sadece kendi açımdan dışarıya bakıyorum)

Rüyada istediğim gibi hareket edebiliyorum. Ve her zaman hareketli geçiyor. Daha bu sabah dünyanın sonunda kaçacağım uzay gemisine girmeden önce alışveriş yapıyordum aceleyle. İnsanların gideceğimizden haberi yoktu ve ben uzayda sigara içemeyeceğim için üzülüyordum ama son bir sigaraya vaktim bile yoktu çünkü eğer geç kalırsam ben de ölecektim. Rüyaların en derin noktalarını anlatmak yanlış olur. Aslında bakarsanız rüyalarınızı kimseye anlatmasanız daha iyi olur çünkü o sizin bilinçaltınızdır ve kendi sırları vardır bazılarının fark edebileceği. Bu şey gibi güvenmediğiniz arkanızdan iş çevirebilecek kişiye kariyeriniz hakkında tarot baktırmanız gibi. EVET RASYONEL BİR WANNABE SCIENTIST OLARAK FALA İNANIYORUM TEŞEKKÜRLER.

Uyku konulu bir yazı yazmam biraz ani ve değişik oldu. Bir şey hakkında yazmaya karar verdiğimi biliyordum ama ne hakkında olduğunu hatırlayamıyordum. Aynı rüya gibi. Sonra bi anda başlığı yazdım ve hatırladım bunun hakkında yazacağımı.

Neden mi?

İki gece önce evimi temizlemiştim. Bu benim için şey demek ya etrafı siler süpürür temizlerim ya da ne bulursam hareket ettirir ve altını da temizledikten sonra geri yerine koymaz başka yer taşırım. İkincisi tam temizliktir, diğeri yarım. Nevşehirdeyken bu birincisini nerdeyse aylık olarak yapardım, şimdi 3 ay sonra ilk defa değiştirdim yatağımın yerini. 2 gecedir yeni konumumda uyuyorum. Ve iki gecede toplam 3 tane muhteşem rüya gördüm. Evet kötü yanları da vardı ve korkarak uyanıp sevdiğim insanları arayıp kontrol ettiğim de oldu ama ne zamandır bu kadar yüksek kalitede rüya görmemiştim. Sanırım yattığımız yön rüya görme yeteneğimizi etkiliyor olabilir. Veya “bahar temizliği” duam çok güçlü çıkmıştır ve üst taraftan bana yardım geliyordur.. Meh.. İkisi de olabilir.

Uyku huzurdur. Uyku mutluluktur. Rüya size aittir. Rüyalarınızın tüm detaylarını olur olmadık yerlerde paylaşmayın.

Ne yazdığımdan emin değilim ama umarım sıkıcı sıkıcı çok sıkıcı olmamıştır.

Dua etmeyi unutmayın. Neye inanırsanız inanın (şu kitaplı dinlerden birazcık uyuz oluyorum ama olsun) dua etmek yardımcı oluyor. İnsanız ve süper zeka olmadığımız sürece kendimizden üstün bir varlığa inanmak güzel oluyor. Evet, ben de inanıyorum. Muhtemelen aklı hayale getiremeceğiniz bir güce.

Gene bir konuyu alakasız yerlere getirip bitirdim ama uyuduğunuzda da böyle olmuyor mu zaten?

xoxo aşırı uykucu görl

(150 saat içinde 125 saat uyuduğum bir zaman vardı çok garipti galiba gittikçe kedi oluyorum)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s