İstanbul bizi kahretmiş?

P_20190205_225821_1.jpg

İstanbul’da yaşamak. Ülkemizdeki insanların yaklaşık çeyreğini barındıran bir şehir. Her gün kendimi sorguluyorum: Bir insan neden İstanbul’da yaşamak ister?

Cevap: İstemez abi milyoner değilse.

7/24 trafik, suratsız insanlar, suç oranı, işsizlik, yaşam standartlarındaki düşüklük, normal olan ve karşılanması beklenen eğitim, sağlık gibi hizmetlerin bile aksaması.. En kötüsü de gece belli bir saatten sonra üstümüze çöken gözle görülebilir derecede fazla olan kirlilik. En çok da bu manzarayı görünce çok üzülüyorum burada olduğum için.

Eğer zorunda kalmazsam asla İstanbul’da yaşamayı düşünmüyorum gelecekte. Bu şehirde çocuk yetiştirmek mesela, ne kadar da korkunç.. Ya da gece tenha bir sokaktan geçen kadın olmak.

Anlamıyorum o yüzden başka şehirlerde çalışabilecek insanların iş imkanları için buraya gelmesini. Öğrencilik iyi güzel, bitecek eninde sonunda. Ama burada yaşayıp işe gidip gelmek? İnsanı yaşlandırıyor.

Buradaki insanların çoğu 30lu yaşların sonunda yaşlanmış oluyorlar. Başka şehirlerde yaşayan 50 yaşında ortalama bir insanla buradaki 35 yaşındaki ortalama bir insanı hem iç görünüş hem dış görünüş olarak karşılaştırırsak ikisinde de muhtemelen eşit oldukları düşünülür. Hatta 35 yaşındaki İstanbullu birey daha yıkıktır içten içe.

Çok büyük stres var bu şehirde. Çok büyük karmaşa var.

 

 

Diğer yandan, dünyanın en güzel şehri İstanbul. İstanbul’un nüfusunu azaltabilsek ve belediyeleri daha güzel çalışır hale getirsek, “Paris ya da Londra kim ki” olur tepkimiz. Şehrin tarihi muazzam, konumu falan.

Eh, ben şehir tanıtımcısı falan değilim. Olayı nereye getireceğimi de bilmiyorum.

Sarıyer ve Beşiktaş, biraz Kadıköy madıköy, biraz Beykoz belki.. Bu dörtlü haricindeki ilçelerin yaşanılabilir olduğuna inanmıyorum. PENCEREYİ AÇTIĞIMDA İÇERİYE KÖTÜ KOKU GİRİYOR YA. Ne vardı şöyle Kilyosta ya da hadi deniz kenarını boşverelim Ferahevlerde yaşasaydım. Ne bileyim Sarıyer benim ait olduğum yer gibi hissediyorum, diğerleri değil.

İnsan nasıl daha önce sevişmeden tekrar sevişmeyi arzulamıyor çünkü bilmiyor, işte öyle arzuluyorum denizi izlemeyi. Daha önce hiçbir zaman o kadar özel olmamıştı benim için. Hani filmlerde başrol gider bir banka oturup denizi izler ya. Ben de o ruh halindeyim.

Of, belki de sırf bu yüzden bırakamayabilirim İstanbul’u. Belki de milyarder olduğumda deniz manzaralı bir ev alırım buralardan, buraya dönerim, memleketmişçesine. Malum memleketimi özlesem bile yaklaşamıyorum istediğim zaman. Zaten anneannemin evi -aşık olduğum o ev- kalmaz ben para kazanana kadar. Satarlar anneannem öldüğü an, biliyorum. Her ne kadar annem de o evi çok sevse de dayım ve teyzemin orayı yük olarak gördüğünü biliyorum. O sevdiğim bahçeler, teras, mağaralar.. Kalmayacak ben onları alabilecek kadar zengin olana kadar. Belki annemi ikna ederim birkaç tanesini alması için, ama o zaman da olmaz istediğim gibi. Evet geri dönelim Nevşehir şu anda öncelikli konum değil. Hoş şu anda ne söylüyorum ve niçin söylüyorum??

İstanbul.

Balkon(lüks tabi burada) olursa kirası direkt +300 tl artan küçücük kutularda, mesai başlangiç ve bitiş saatlerinin +-2 saat aralığında pastel boyaların küçücük bir kalemliğe tıkılması gibi hissettiren toplu taşıma araçlarında akşamları çöken kirlilik bulutuna katlanan insanların yaşadığı bir şehir.

Neden siz burada yaşamak zorunda olmayanlar memleketinize siktirip gitmiyorsunuz? Turist olarak gelin. Kalabalık yapmayın, lütfen.

İstanbul.

Sayısızca kitaba ve filme konu olmuş, en büyük savaşları görmüş, onlarca ülke tarafından sahip olunmak istenmiş, artık yaşlanıp kirlenmiş ama kaliteli oruspu.

Benimle güvendesin. Eğer bu ülke beni delirtmezse, bıktırmazsa veya sınırdışı etmezse seni kurtaracağım. Ben seviyorum seni.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s