“Şairler ve Şarkıcılar”

Yine Sex and the City’nin bölümlerinden birinde beni eskilerden kalan bir düşünce yakaladı. Sevgili materyali erkekler kimlerdir?

Teoman’a aşıktım birkaç sene önceye kadar. Hatta çocuğu ve karısı olduğunu öğrenene kadar onunla evlenmeyi planlıyordum. (sonra boşandılar) Ama bir ara kendimi karısının yerine koydum. Tüm şarkılarında farklı kadınlar vardı. Bir yere kadar katlanabilirdim ama şarkıcılar yeni malzemeye ihtiyaç duyardı, doğal olarak.

O hüznü atlattıktan sonra şu aklıma geldi: Abdulhamit Hamit Tarhan. Adam karısının ölümünden 2 hafta sonra, taziyede tanıştığı bir kadınla evlenmişti. Eh, bana sorarsanız o ünlü “Makber” şiiri eğer bu dilemma olmasaydı o kadar da ünlü olmazdı. En azından karısından hala bahsediyoruz. Ama buradan çıkarılacak sonuç da Teoman ile aynı.

Şairler ve şarkıcılar muhtelemelen muhteşem sevişirler. Eh, muhtemelen hareketli seks hayatı olan çoğu erkekte olduğu gibi cinsel hastalıklara da sahip olabilirler. (cinsel hastalıklarla ilgili korkunç fobilerim var- birisiyle beraber olmadan önce, onun daha önce bir seks işçisiyle beraber olma ihtimali olan birisiyle birlikteliği olma ihtimali olan birisiyle birlikteliği var mıydı diye bile düşünüyorum ama tabi bu tür sorular kolay kolay kimsenin yüzüne sorulmaz)

Yani uzun zamandır biriken düşünceler bunlar. Sonra dahasını merak ettim? Mesleklerin sevgili veya eş materyali olmak konusunda artı puan saylaması mümkün müdür?

Bunun cevabı benim için çok net. Ama iki tarafı da ilgilendiriyor. Şöyle ki, kadının yaptığı meslek- okuduğu bölüm karşı tarafınki ile uyumlu olmalı. Mesela pilotlar sürekli hostesler ile shiplenir. Doktorlar hemşireler ile. İş adamlarının uyumlu olduğu kişiler de de genelde iş kadınlarıdır.

Burada açmak istediğim mini bir konu var: Günümüzdeki erkekler hala kendinden güçlü ve başarılı kadınlarla uzun ilişkiler kurmaya korkuyorlar. Bu erkekliğin doğasında var-sanırım. Ve bunun çözümü şu anda mümkün görünmüyor. Ama şöyle de bir gerçek var, kadınlar da kendinden düşük seviyede başarıya sahip olan erkeklere ön yargılı yaklaşıyorlar. Bu kadından kaynaklanan bir sorun değil genel olarak. Kendilerinden daha başarısız erkeklerin uzun dönemde bundan kaynaklanarak ortaya çıkabilecek problemlerine kendimizce önlem alıyoruz. (eh, doktor bir kadın ile bir hemşirin beraber olduğuna hiç rastlamadım)

Bu arada doktorların genel olarak doktor olmayan eşlerini aldattıklarıyla ilgili bir tezim var. Nedendir bilmem, tüm tanıdığım eşleri de doktor olmayan erkekler aldattı. Bu bende biraz hüzünlü bir iz bıraktı. Çünkü doktor olacak çok fazla arkadaşım var şu anda tıp okuyan. Acaba o şeyleri yaşayacaklar/yaşatacaklar mı ileride? Ben şahsen bir doktor ile deneyip kendimi üzmek istemem.

Pilotlara geri dönersek, düzgün bir yaşam tarzları yok. Bazen 3 günlük yolculuğa çıkıp 4 gün tatil yapıyorlar. Bazen 20 gün eve gelmiyorlar. Düzenli bir ilişki için vakitleri yok ayrıca dışarıdaki insanlara çok seksi gözüküyorlar. Eh, üniformalı erkekler.. Ama pilotların ayrı bir cazibesi var gibi görünüyor çoğu kadın üzerinde. Güven oluşsa bile uzaklıktan ve değişken mesafelerden dolayı onları da bu listeye ekleyebiliriz sanırım.

Sonuncu uzak durulması gereken meslek ise bana göre petrol mühendisliği ve türevleri. İlk olarak bunu birinci ağızdan yazdığımı belirtmem lazım. Babam petrol mühendisiydi. Geçmiş zaman kullandım çünkü şu an onu babamdan saydığımdan emin değilim. Açıklayayım: Petrol mühendislerinin çok fazla çalışma şekli olabilir. Masabaşı çalışabilirler, sahada çalışabilirler ve okyanusta çalışabilirler. Ve ülkemizde çok az petrol şirketi ve kuyusu var. Her yıl hatırladığım kadarıyla 3 4 tane üniversiteden 250 kadar mezun çıkıyor ve zaten halihazırda şirketler dolu. Bunun sonucunda yurt dışına gitmeleri gerekiyor. (ve yurt dışında buradan daha fazla para kazanılabileceğini düşünüyorlar) Genelde petrol şöyle işler: Masa başı normaldir, hafta sonu izinleriniz vardır (hatta babamın çalıştığı şirket esnek çalışma saatlerine sahip olduğu için bir haftada belirli kotasını doldurduğu sürece istediği zaman işe gidebiliyordu en son onla konuştuğum zaman) ama ailesi olan “foreign” çalışanlar yılda belirli bir zamanı (mesela 40 günü) bölüp istedikleri gibi gelip gidebilirler. Sahada ve okyanus sahasında çalışmak ise çok farklıdır. Oraya girdiğiniz ve mesai başı yaptığınız zamandan itibaren ne olursa olsun-acil durumda bile- çıkıp gidemezsiniz çünkü sizin yerinize bakacak insan tatildedir. Sahada genellikle 2 ay iş 1 ay tatil diye işliyor. Bunun sonucu olarak ülkede, ailenizle, partnerinizle yeterince vakit geçiremiyorsunuz. İşte bu yüzden petrol mühendisleri sevgili veya eş materyali değildir. Ek olarak tanıdığım her bir petrol mühendisi çok garip özelliklere sahip insanlar. (şu anda petrol okuyan liseden arkadaşım Efe, sen normal gözüküyorsun şimdilik ama hayırlısı)

Evet: genel olarak sevgili veya eş materyali olmayan 5 tane meslek var şu an elimizde(bana göre) : Şair, şarkıcı, doktor, pilot, petrol mühendisi.

Şimdi güzel şeylerden konuşalım.

Çoğu mühendis. Ama İTÜde okuyan mühendislik öğrencileri kesinlikle değil. (bir tane normalini gösterin lafımı geri alırım) Mühendisler çözüm odaklıdır genel olarak. Duygusallıklarını belli edemezler. Ve bilgisayarlarına sadık oldukları kadar size sadık olurlar.

Akademisyen. Psikolojik durumları ve engin bilgilerine hayranım. Bir örnek olarak: Veli amcam. Kendisi kadar olgun bir insan pek görmedim. Kendi halinde ve zeki. Onu nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. Ama ilişkiler açısından onu çok takdir ediyorum. (problemlerini doğrusu) Çünkü kötü geçmiş bir evliliği karşı tarafın hadsizliği yüzünden bitti ve şu ana kadar onu hak edecek kadar mükemmel ve uygun hiçbir kadın bulabildiğini düşünmüyorum. Sorunu bu yani: Çok iyi olmak. Umarım bulacak hak ettiği mutluluğu. (Bu arada Ali amcam ben çocukken o evlenirken bana da gelinlik alacağı sözünü vermişti -10 seneyi geçti- ve muhtemelen çifte düğün yapacağız düşündükçe neşem yerine geliyor)

Hukukçular da listedeki yerini alıyor tabi ki. Hakim, savcı, avukat, noter ve bunları olmak için okuyan öğrenciler. Bu insanlar kesinlikle saygıyı hak ediyor. Çoğu bu meslekleri dünyayı daha adaletli yapmak için girişiyor. Bazıları umutlarını kaybediyor, bazıları amaçtan sapıp parayı sevdiklerini keşfediyor. Ama o geride kalan idealist hukukçular bize umudu, amaçları, dünyayı sevdiriyor. Takım elbise. Ciddi konular. Eh belki çok ciddi- bu bazılarına göre kötü bir şey olabilir tabi ama bence o kadar da kötü değil.

Ülkemizi korumaya ant içmiş insanlar; polisler ve askerler de listemize dahil kişiler. Hepsi değil tabi ki ama doğru, dürüst, güçlü ve milliyetçi olanlar. Seksi olması bir yana, güvende hissettiriyorlar. Bunun hakkında demek istediğim başka bir şey yok.

Kısacası, -tekrar söylüyorum bana göre- sevgili veya eş materyali olmak için çok uygun olan 5 meslek görebiliyorum: Mühendis, akademisyen, hukukçu, polis ve asker.

Tabi ki bu yazıda dediğim hiçbir şey tamamen kesin değil. Elbette bir doktor süper sadık olabilir ve bir hukukçu ciddiyetsiz bir kişiliğe sahip olabilir. Mesleklerinin kişiliklerine bürünmeyebilir bazı insanlar. Ama genel olarak (küçücük 19 yıllık yaşamımda) fark ettiğim önemli detaylar bunlar.

Sevilebilecek, güvenilebilecek insanlar vardır ve tam tersi de mevcuttur. Her halikarda temkinli yaklaşmak yapılması gereken tek şeydir. Elbette biraz vakit geçirdikten sonra karşınızdaki kişiyi daha rahat okuyabilirsiniz. Ama eğer okuyamayacak olursanız şu tipleri sıralayabilirim:

  • Küçük bile olsa üzerinizde şiddet uygularsa o adam doğru değildir.
  • Hemen -2 3 ay geçmeden- seni seviyorum dediyse yalan söylüyor olabilir.
  • Aklı fikri cinsellikte ise düzgün bir insan olsa ile size o gözle bakmıyordur.
  • Rahatça sizinle hissettiklerini paylaşmıyorsa “içe kapanık birisi” olduğunu düşünüp alttan almamalısınız. Doğru kişi paylaşmayı bilendir.
  • Para konusunda gergin davranıyorsa -maddi durumundan bahsetmiyorum hayır hesabı ben ödeyeceğim, biletleri ben alacağım veya tam tersi alman usülü yapalım her şeyde falan- doğru kişi değildir. Para sadece kağıt parçasıdır. (çok zengin değilim) Bir ilişkide uygun olan para harcama süreci şöyledir: İlk buluşmada tekrar görüşüp görüşülmeyeceği belli olmadığı için alman hesabı ödenir, diğer buluşmalarda bir tarafa fazla yüklenmeden kime denk gelirse o öder.
  • Annesine karşı görüşleri ve annesinin dünyaya görüşünü önemseme seviyesi yüksek ise koşarak kaçabilirsiniz. Tabi ki bir erkeğin bir dereceye kadar ana kuzusu olması kötü bir şey değildir ama aşırısını fark etmelisiniz.
  • Eski ilişkilerini unutamadıysa ve sürekli gözünüzün önüne geliyorsa bu durum, uzaklaşın. Düzeltmesine yardımcı olmanız gerekmiyor.

Çok dağıtmış olabilirim konuyu ama kısacası biz kadınlar, erkeklerin dertlerini çekip psikolojilerini düzeltmesi gereken hayır kurumları değiliz. Bazı türleri çok fazla gerilim yaratıp uzun dönemde sizin mutsuz olmanıza sebep olabilir.

Tabi konu aşk olunca gönül mühendise de konar doktora da. Kime aşık olacağınızı -bildiğim kadarıyla- seçemezsiniz. Tabi ben nereden bileceğim hiç aşık olmadım.

En iyisi gidip biraz daha biraz daha essay yazayım, prof is coming

xoxo

“Şairler ve Şarkıcılar”” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s